Karpacz: Kościół Wang

Zwiedzanie Karpacza wycieczki szkolne rozpoczynają z reguły od góry, czyli od kościółka Wang. Niech i tak będzie. Ewangelicka świątynia jest najbardziej znaną z dzisiejszych atrakcji turystycznych miasta.

kliknij, aby zobaczyć więcejJest to jedyny poza Skandynawią skandynawski kościół romański (w ogóle zachowało się ich ponad 20). Zbudowano go w XII w. we wsi Vang nad jeziorem Vangsmjösen w południowej Norwegii, a w 1841 r. planowano rozbiórkę.

Chęciny noclegi

Życzliwy romantycznej modzie na „starożytność” król pruski Fryderyk Wilhelm IV kupił świątyńkę i w częściach sprowadził ją przez morze, a następnie przewiózł do Berlina. Pozostająca w zażyłości z królem hrabina von Reden z Bukowca wybłagała z kolei przeniesienie go do Karpacza. Rekonstruując zabytek, postępowano zgodnie z duchem epoki, część podniszczonych elementów zastępując nowymi, stare składając dość dowolnie i budując przy zabytku dzwonnicę, stylizowaną na skandynawską tak, by całość była jeszcze bardziej „stylowa”. Zrekonstruowany kościółek Wang uroczyście przekazano ewangelikom 28 lipca 1844 r. Najstarszymi jego elementami są słupy i kolumny sosnowe – podobno z łodzi wikingów – pokryte pismem runicznym i wijącymi się motywami roślinnymi. Krucyfiks wyrzeźbiony w dębie pochodzi z 1846 r. Na przykościelnym cmentarzu zachowało się epitafium hrabiny Fryderyki.