Szlaki wędrowne Szklarskiej Poręby

Z centrum Szklarskiej Poręby, z ul. Jedności Narodowej, szlak wyrusza ul. Sikorskiego. GSS wiedzie leśną doliną ul. Sikorskiego pomiędzy skalnymi grupami Kruczych Skał i Krzywych Baszt nad Kamienną.

Po kilkunastu minutach koło przystanku PKS Krokus spotyka znaki szlaku czarnego dookoła Szklarskiej. Razem z nimi w lewo prowadzi ul. Czeska Droga i przekracza most na Kamiennej.

Chańcza noclegi

Po chwili oba szlaki opuszczają drogę i rozpoczynają łagodną wspinaczkę lasami do granicy parku narodowego, gdzie znajdują się drewniane stoły i wiata. Szlak czarny odbija w lewo, a czerwony podchodzi w rejon Wodospadu Kamieńczyka, kasy KPN i prywatnego schroniska Kamieńczyk. Od Kamieńczyka szlak wspina się długim i uciążliwym podejściem koło kolejnych ław i stołów, przez zniszczony las (ok.3/4 godz.) do schroniska PTTK Na Hali Szrenickiej, obok którego krzyżuje się ze szlakiem zielonym z Jakuszyc przez Śnieżne Kotły do Pielgrzymów – z hali do końca 5 3/4 godz. Z hali szlak podchodzi koło niewielkiego obserwatorium meteorologicznego na zbocze Szrenicy (1362 m) szczyt zostawia nieco po lewej stronie (dojście czarnym szlakiem łącznikowym zwane Graniczną Łąką). Od tego miejsca szlak zwany jest Drogą Przyjaźni Polsko-Czeskiej, gdyż wiedzie wzdłuż granicy przeważnie stroną polską.