Duszniki Zdrój

Duszniki powstały na prastarym szlaku z Kotliny Kłodzkiej, przez Piekielną Dolinę, do Kudowy i dalej do Pragi. W czasach prehistorycznych wędrowały tędy rzymskie karawany z bursztynem, w średniowieczu zaś karawany kupieckie z Wrocławia do Pragi, i stąd wzięła się nazwa traktu „polska droga”.

Czorsztyn noclegi

kliknij, aby zobaczyć więcejWjeżdżając do Dusznik trasą nr 8 Wrocław-Praga, po prawej stronie widzi się charakterystyczny XVII-wieczny młyn papierniczy o schodkowych krytych gontem dachach. Dobrze w tym miejscu zjechać z obwodnicy w jedną z uliczek po lewej, gdzie można bezpiecznie zaparkować.

Pierwszy raz miejscowość wymieniana jest w 1329 r. jako Dussnik alias Rynarcz. Wskazuje to na służebny charakter osady związany z tzw. legatem zadusznym. W zapisie takim właściciel wsi przekazywał wieś Kościołowi, przelewając nań również prawo pobierania określonych świadczeń; w rewanżu uzyskiwał świadczenie w postaci odprawiania po wieczne czasy mszy za duszę. Niemiecka i łacińska nazwa miasta przekazuje nam nawet imię właściciela: Reinhard (Reinhardsdorf, villa Reinhardi).

Góry Świętokrzyskie noclegi

W 1428 r. na ziemię kłodzką wkroczyły z różnych stron oddziały taborytów; jeden z ich wodzów, waleczny rycerz Piotr Polak (sławny z kolejnej obrony Niemczy) zajął Duszniki i osiadł z załogą w pobliskiej feudalnej fortecy Homole. Potem nastały barwne czasy pobytu raubritterów w Homolach, kiedy to ze strachu chłopi duszniccy wychodzili do pracy w pole tylko nocą.