Łysa Góra i Morskie Oko

Sopot jest malowniczo położony wśród lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego i między innymi na jego terenie wyznaczono 22 km szlaków turystyki pieszej. Wychodząc z Opery i idąc w prawo można dojść na Łysą Górę (110 m n.p.m.). To popularne miejsce wycieczek, na którym w okresie zimowym działa wyciąg narciarski.

Szlak w lewo prowadzi do punktu widokowego i do osiedla Przylesie, które pamiętam z dzieciństwa. W przeszłości na tym szlaku często spotykaliśmy rodzinkę dzików. Ciekawe czy wciąż można spotkać dziki w Sopocie?

Noclegi Chałupy

Wracając na ulicę Moniuszki i kierując się w stronę Dolnego Sopotu łatwo przeoczyć zlokalizowane po prawej stronie Morskie Oko (to inna nazwa stawu Nowowiejskiego). W przeszłości wokół stawu spacerowało dużo osób, a ja sam na jego powierzchni puszczałem kaczki. Obecnie miejsce wygląda na opuszczone przez ludzi, za to stało się ostoją ptactwa i spokoju. Na jego powierzchni pływają „prawdziwe” kaczki, można również spotkać żurawie. Kościół św. Jerzego w Sopocie

Najładniejszym kościołem w Sopocie bez wątpienia jest kościół świętego Jerzego. Został on wzniesiony w stylu neogotyckim jako kościół protestancki w 1901 roku, a po wojnie został przekazany kościołowi katolickiemu. Trudno go nie zauważyć, gdyż jest ulokowany przy górnej części deptaka prowadzącego w kierunku mola.
Wnętrze jest charakterystyczne dla kościołów protestanckich – bardzo skromne, co też nastraja do skupienia i modlitwy. Szczególnie podobają mi się oryginalne żyrandole oraz Credo (Bóg, Honor, Ojczyzna) umieszczone nad głównym ołtarzem.

Noclegi w Karwii