Willa Claaszena – Muzeum Sopotu

Jedną z piękniejszych willi, która stoi przy promenadzie jest zbudowana w 1903 roku eklektyczna willa Ernsta Augusta Claaszena. Był on bogatym gdańskim kupcem pochodzenia flamandzkiego, a jego rodzina mieszkała w willi do 1945 roku. Budynek swój wygląd zawdzięcza właścicielowi, który przekazał architektowi wizję romantycznej wilii, którą kiedyś widział.

Noclegi we Władysławowie

Po wejściu do willi czuję jakbym się cofnął w czasie o 100 lat. Obecnie we wnętrzu znajduje się Muzeum Sopotu i można w nim zobaczyć zrekonstruowaną jadalnię, werandę, salon i buduar, z meblami, bibelotami i zabawkami z tamtych lat. W pamięci szczególnie pozostaje film, wywiad z dawną właścicielka willi ukazujący jak wyglądało ich życie oraz jak wyglądał Sopot przed wojną.

Na I piętrze w miejscu dawnych sypialni znajdują się sale wystawiennicze. Podczas mojej wizyty była tam prezentowana wystawa „Z dziejów wspólnoty ewangelickiej w Sopocie”.

Po wyjściu z willi postanawiam zobaczyć, jak wygląda Sopot z dala od promenady i Monciaka. Czas na bocznych uliczkach biegnie wolniej, nie ma tłumów, są za to piękne stare wille i małe wiekowe drewniane domki rybackie. Spacer kończę koło grzybka inhalacyjnego zlokalizowanego w parku obok ewangelickiego kościoła Zbawiciela.

Przypuszczam, że nie jest to mój ostatni pobyt w Sopocie, gdyż lubię tutaj wracać z uwagi na klimat i piękną plażę. Kto wie, może następnym razem odkryję kolejne miejsca warte zobaczenia, które nie udało mi się zobaczyć tym razem. A może Ty mi podpowiesz co pominąłem?

Chałupy Noclegi